Django Debug Toolbar - en to de translation catalogue (119 entries)

en: %(cache_calls)d call in %(time).2fms | %(cache_calls)d calls in %(time).2fms
de[0]: %(cache_calls)d Abfrage in %(time).2fms
de[1]: %(cache_calls)d Abfragen in %(time).2fms

en: Cache calls from %(count)d backend | Cache calls from %(count)d backends
de[0]: Cache-Aufrufe von %(count)d Backend
de[1]: Cache-Aufrufe von %(count)d Backends

en: Headers
de: Header

en: History
de: Geschichte

en: Intercept redirects
de: Umleitungen abfangen

en: Request
de: Anfrage

en: <no view>
de: <kein View>

en: <unavailable>
de: <nicht verfügbar>

en: Settings
de: Einstellungen

en: Settings from %s
de: Einstellungen von %s

en: %(num_receivers)d receiver of 1 signal | %(num_receivers)d receivers of 1 signal
de[0]: %(num_receivers)d Empfänger von einem Signal
de[1]: %(num_receivers)d Empfänger von einem Signal

en: %(num_receivers)d receiver of %(num_signals)d signals | %(num_receivers)d receivers of %(num_signals)d signals
de[0]: %(num_receivers)d Empfänger von %(num_signals)d Signalen
de[1]: %(num_receivers)d Empfänger von %(num_signals)d Signalen

en: Signals
de: Signale

en: Idle
de: Wartet

en: Active
de: Aktiv

en: In transaction
de: In einer Transaktion

en: In error
de: Fehler

en: Unknown
de: Unbekannt

en: %(query_count)d query in %(sql_time).2fms | %(query_count)d queries in %(sql_time).2fms
de[0]: %(query_count)d Abfrage in %(sql_time).2f ms
de[1]: %(query_count)d Abfragen in %(sql_time).2f ms

en: SQL queries from %(count)d connection | SQL queries from %(count)d connections
de[0]: SQL-Abfragen von %(count)d Verbindung
de[1]: SQL-Abfragen von %(count)d Verbindungen

en: Static files (%(num_found)s found, %(num_used)s used)
de: Statische Dateien (%(num_found)s gefunden, %(num_used)s benutzt)

en: Static files
de: Statische Dateien

en: %(num_used)s file used | %(num_used)s files used
de[0]: %(num_used)s Datei benutzt
de[1]: %(num_used)s Dateien benutzt

en: Templates (%(num_templates)s rendered)
de: Templates (%(num_templates)s gerendert)

en: No origin
de: Kein Ursprung

en: Total: %0.2fms
de: Gesamt: %0.2fms

en: Time
de: Zeit

en: User CPU time
de: CPU-Zeit Benutzer

en: %(utime)0.3f msec
de: %(utime)0.3f ms

en: System CPU time
de: CPU-Zeit System

en: %(stime)0.3f msec
de: %(stime)0.3f ms

en: Total CPU time
de: CPU-Zeit gesamt

en: %(total)0.3f msec
de: %(total)0.3f ms

en: Elapsed time
de: Verstrichene Zeit

en: %(total_time)0.3f msec
de: %(total_time)0.3f ms

en: Context switches
de: Kontextwechsel

en: %(vcsw)d voluntary, %(ivcsw)d involuntary
de: %(vcsw)d freiwillig, %(ivcsw)d unfreiwillig

en: Versions
de: Versionen

en: Hide toolbar
de: Toolbar ausblenden

en: Hide
de: Ausblenden

en: Show toolbar
de: Toolbar einblenden

en: Disable for next and successive requests
de: Für nächste und die darauffolgenden Anfragen deaktivieren

en: Enable for next and successive requests
de: Für nächste und die darauffolgenden Anfragen aktivieren

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Total calls
de: Aufrufe gesamt

en: Total time
de: Zeit gesamt

en: Cache hits
de: Cache erfolgreich

en: Cache misses
de: Cache verfehlt

en: Commands
de: Befehle

en: Calls
de: Aufrufe

en: Time (ms)
de: Zeit (ms)

en: Type
de: Typ

en: Arguments
de: Argumente

en: Keyword arguments
de: Schlüsselwort-Argumente

en: Request headers
de: Anfrage-Header

en: Key
de: Schlüssel

en: Value
de: Wert

en: Response headers
de: Antwort-Header

en: WSGI environ
de: WSGI-Umgebung

en: Since the WSGI environ inherits the environment of the server, only a significant subset is shown below.
de: Da sich die WSGI-Umgebung von der Umgebung des Servers ableitet, wird nur eine notwendige Teilmenge dargestellt.

en: Method
de: Methode

en: Path
de: Pfad

en: Request Variables
de: Anfrage-Variablen

en: Action
de: Aktion

en: Call
de: Aufruf

en: CumTime
de: Gesamt

en: TotTime
de: Total

en: Count
de: Anzahl

en: View information
de: View-Informationen

en: View function
de: View-Funktion

en: URL name
de: URL-Name

en: No cookies
de: Keine Cookies

en: Session data
de: Sitzungsdaten

en: No session data
de: Keine Sitzungsdaten

en: GET data
de: GET-Daten

en: No GET data
de: Keine GET-Daten

en: POST data
de: POST-Daten

en: No POST data
de: Keine POST-Daten

en: Setting
de: Einstellung

en: Receivers
de: Empfänger

en: %(num)s query | %(num)s queries
de[0]: %(num)s Abfrage
de[1]: %(num)s Abfragen

en: including <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s similar</abbr>
de: inklusive <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s ähnlich</abbr>

en: and <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s duplicates</abbr>
de: und <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s dupliziert</abbr>

en: Query
de: Abfrage

en: Timeline
de: Verlauf

en: %(count)s similar queries.
de: %(count)s ähnliche Abfragen.

en: Duplicated %(dupes)s times.
de: %(dupes)s-mal dupliziert.

en: Connection:
de: Verbindung:

en: Isolation level:
de: Isolationsebene:

en: Transaction status:
de: Transaktionsstatus:

en: (unknown)
de: (unbekannt)

en: No SQL queries were recorded during this request.
de: Es wurde keine SQL-Abfrage während dieses Vorgangs aufgezeichnet.

en: SQL explained
de: SQL erklärt

en: Executed SQL
de: Ausgeführtes SQL

en: Database
de: Datenbank

en: SQL profiled
de: SQL durchleuchtet

en: Error
de: Fehler

en: SQL selected
de: SQL ausgewählt

en: Empty set
de: Leeres Set

en: Static file path | Static file paths
de[0]: Pfad mit statischen Dateien
de[1]: Pfade mit statischen Dateien

en: (prefix %(prefix)s)
de: (Präfix %(prefix)s)

en: None
de: -

en: Static file app | Static file apps
de[0]: App mit statischen Dateien
de[1]: Apps mit statischen Dateien

en: Static file | Static files
de[0]: Statische Datei
de[1]: Statische Dateien

en: %(payload_count)s file | %(payload_count)s files
de[0]: %(payload_count)s Datei
de[1]: %(payload_count)s Dateien

en: Location
de: Ort

en: Template source:
de: Template-Quelle:

en: Template path | Template paths
de[0]: Template-Pfad
de[1]: Template-Pfade

en: Toggle context
de: Context zeigen

en: Context processor | Context processors
de[0]: Context-Prozessor
de[1]: Context-Prozessoren

en: Resource usage
de: Ressourcenverwendung

en: Resource
de: Ressource

en: Browser timing
de: Browserzeit

en: Timing attribute
de: Timing-Attribut

en: Milliseconds since navigation start (+length)
de: Millisekunden seit Seitenaufruf (plus Dauer)

en: Package
de: Paket

en: Location:
de: Ziel:

en: The Django Debug Toolbar has intercepted a redirect to the above URL for debug viewing purposes. You can click the above link to continue with the redirect as normal.
de: Die Django Debug Toolbar hat eine Weiterleitung an die obenstehende URL zur weiteren Überprüfung abgefangen. Klicken Sie den Link, um wie gewohnt weitergeleitet zu werden.

en: Data for this panel isn't available anymore. Please reload the page and retry.
de: Die Daten für dieses Panel sind nicht mehr verfügbar. Bitte laden Sie die Seite neu.
