Django Debug Toolbar - en to it translation catalogue (95 entries)

en: %(cache_calls)d call in %(time).2fms | %(cache_calls)d calls in %(time).2fms
it[0]: %(cache_calls)d chiamata in %(time).2fms
it[1]: %(cache_calls)d chiamate in %(time).2fms
it[2]: %(cache_calls)d chiamate in %(time).2fms

en: Cache calls from %(count)d backend | Cache calls from %(count)d backends
it[0]: Chiamate alla cache da %(count)d backend
it[1]: Chiamate alla cache da %(count)d backend
it[2]: Chiamate alla cache da %(count)d backend

en: Headers
it: Intestazioni

en: Profiling
it: Profilazione

en: Intercept redirects
it: Intercetta ridirezioni

en: <no view>
it: <nessuna view>

en: <unavailable>
it: <non disponibile>

en: Settings
it: Impostazioni

en: %(num_receivers)d receiver of 1 signal | %(num_receivers)d receivers of 1 signal
it[0]: %(num_receivers)d ricevitore di 1 segnale
it[1]: %(num_receivers)d ricevitori di 1 segnale
it[2]: %(num_receivers)d ricevitori di 1 segnale

en: %(num_receivers)d receiver of %(num_signals)d signals | %(num_receivers)d receivers of %(num_signals)d signals
it[0]: %(num_receivers)d ricevitore di %(num_signals)d segnali
it[1]: %(num_receivers)d ricevitori di %(num_signals)d segnali
it[2]: %(num_receivers)d ricevitori di %(num_signals)d segnali

en: Signals
it: Segnali

en: Active
it: Azione

en: In transaction
it: Stato transazione:

en: In error
it: Errore

en: Unknown
it: (sconosciuto)

en: Static files (%(num_found)s found, %(num_used)s used)
it: File statici (%(num_found)s trovati, %(num_used)s usati)

en: Static files
it: Files statici

en: %(num_used)s file used | %(num_used)s files used
it[0]: %(num_used)s file usato
it[1]: %(num_used)s file usati
it[2]: %(num_used)s file usati

en: Templates
it: Template

en: Total: %0.2fms
it: Totale: %0.2fms

en: Time
it: Tempo

en: User CPU time
it: Tempo CPU utente

en: System CPU time
it: Tempo CPU sistema

en: Total CPU time
it: Tempo Totale CPU

en: Elapsed time
it: Tempo Trascorso

en: Context switches
it: Cambi di contesto

en: %(vcsw)d voluntary, %(ivcsw)d involuntary
it: %(vcsw)d volontario, %(ivcsw)d involontario

en: Versions
it: Versioni

en: Hide toolbar
it: Nascondi Toolbar

en: Hide
it: Nascondi

en: Show toolbar
it: Mostra Toolbar

en: Disable for next and successive requests
it: Disattiva per la prossima requests e le successive

en: Enable for next and successive requests
it: Abilita per la prossima requests e le successive

en: Summary
it: Sommario

en: Total calls
it: Chiamate totali

en: Total time
it: Tempo Totale

en: Cache hits
it: Trovati in cache

en: Cache misses
it: Non trovati in cache

en: Commands
it: Comandi

en: Calls
it: Chiamate

en: Time (ms)
it: Durata (ms)

en: Type
it: Tipo

en: Arguments
it: Argomenti

en: Keyword arguments
it: Parole chiave

en: Request headers
it: Header della request

en: Key
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Response headers
it: Header della response

en: WSGI environ
it: Ambiente WSGI

en: Since the WSGI environ inherits the environment of the server, only a significant subset is shown below.
it: Visto che l'ambiente WSGI è ereditato dal server, sotto è mostrata solo la parte significativa.

en: Path
it: Percorso

en: Action
it: Azione

en: Variable
it: Variabile

en: Call
it: Chiamata

en: Count
it: Numero

en: View information
it: Vedi Informazioni

en: View function
it: Funzione View

en: URL name
it: Nome URL

en: No cookies
it: Nessun cookie

en: Session data
it: Dati di sessione

en: No session data
it: Nessun dato in sessione

en: GET data
it: Dati GET

en: No GET data
it: Nessun dato in GET

en: POST data
it: Dati POST

en: No POST data
it: Nessuno dato in POST

en: Setting
it: Impostazione

en: Signal
it: Segnale

en: Receivers
it: Ricevitori

en: Connection:
it: Connessione:

en: Transaction status:
it: Stato transazione:

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: No SQL queries were recorded during this request.
it: Nessuna Query SQL è stata registrata durante questa richiesta

en: SQL explained
it: SQL spigato

en: Executed SQL
it: SQL eseguita

en: SQL profiled
it: SQL profilato

en: Error
it: Errore

en: SQL selected
it: SQL selezionato

en: Empty set
it: Insieme vuoto

en: Static file path | Static file paths
it[0]: Percorso file statici
it[1]: Percorsi file statici
it[2]: Percorsi file statici

en: (prefix %(prefix)s)
it: (prefisso %(prefix)s)

en: None
it: Nessuno

en: Static file app | Static file apps
it[0]: App file statici
it[1]: App file statici
it[2]: App file statici

en: Static file | Static files
it[1]: Files statici
it[2]: Files statici

en: Template source:
it: Sorgente del template

en: Template path | Template paths
it[0]: Percorso dei template
it[1]: Percorsi dei template
it[2]: Percorsi dei template

en: Toggle context
it: Cambia contesto

en: Resource usage
it: Uso risorsa

en: Resource
it: Risorsa

en: Browser timing
it: Tempo browser

en: Timing attribute
it: Attributo

en: Milliseconds since navigation start (+length)
it: Millisecondi dall'inizio della navigazione (+lunghezza)

en: Name
it: Nome

en: Version
it: Versione

en: The Django Debug Toolbar has intercepted a redirect to the above URL for debug viewing purposes. You can click the above link to continue with the redirect as normal.
it: Django Debug Toolbar ha intercettato un redirect verso la URL indicata per visualizzare il debug, Puoi cliccare sul link sopra per continuare normalmente con la redirezione.

en: Data for this panel isn't available anymore. Please reload the page and retry.
it: Non sono più disponibili dati per questo pannello. Ricarica la pagina e riprova.
