Django Debug Toolbar - en to ru translation catalogue (135 entries)

en: Debug Toolbar
ru: Панель отладки

en: Form with id "{form_id}" contains file input, but does not have the attribute enctype="multipart/form-data".
ru: Форма с идентификатором "{form_id}" содержит файл, но не имеет атрибута enctype="multipart/form-data".

en: Form contains file input, but does not have the attribute enctype="multipart/form-data".
ru: Форма содержит файл, но не имеет атрибута enctype="multipart/form-data".

en: Input element references form with id "{form_id}", but the form does not have the attribute enctype="multipart/form-data".
ru: Элемент ввода ссылается на форму с id "{form_id}", но форма не имеет атрибута enctype="multipart/form-data".

en: Alerts
ru: Оповещения

en: Cache
ru: Кэш

en: %(cache_calls)d call in %(time).2fms | %(cache_calls)d calls in %(time).2fms
ru[0]: %(cache_calls)d обращение за %(time).2fms
ru[1]: %(cache_calls)d обращения за %(time).2fms
ru[2]: %(cache_calls)d обращений за %(time).2fms
ru[3]: %(cache_calls)d обращений за %(time).2fms

en: Cache calls from %(count)d backend | Cache calls from %(count)d backends
ru[0]: Обращения к кэшу от %(count)d бэкенда
ru[1]: Обращения к кэшу от %(count)d бэкендов
ru[2]: Обращения к кэшу от %(count)d бэкендов
ru[3]: Обращения к кэшу от %(count)d бэкендов

en: Headers
ru: Заголовки

en: History
ru: История

en: Profiling
ru: Профилирование

en: Intercept redirects
ru: Перехват редиректов

en: Request
ru: Запрос

en: <no view>
ru: <нет view>

en: <unavailable>
ru: <недоступно>

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings from %s
ru: Настройки из %s

en: %(num_receivers)d receiver of 1 signal | %(num_receivers)d receivers of 1 signal
ru[0]: %(num_receivers)d получатель 1 сигнала
ru[1]: %(num_receivers)d получателя 1 сигнала
ru[2]: %(num_receivers)d получателей 1 сигнала
ru[3]: %(num_receivers)d получателей 1 сигнала

en: %(num_receivers)d receiver of %(num_signals)d signals | %(num_receivers)d receivers of %(num_signals)d signals
ru[0]: %(num_receivers)d получатель %(num_signals)d сигнала(ов)
ru[1]: %(num_receivers)d получателя %(num_signals)d сигнала(ов)
ru[2]: %(num_receivers)d получателей %(num_signals)d сигнала(ов)
ru[3]: %(num_receivers)d получателей %(num_signals)d сигнала(ов)

en: Signals
ru: Сигналы

en: Idle
ru: Ожидание

en: Active
ru: Действие

en: In transaction
ru: В транзакции

en: In error
ru: Ошибка

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: %(query_count)d query in %(sql_time).2fms | %(query_count)d queries in %(sql_time).2fms
ru[0]: %(query_count)d запрос за %(sql_time).2f мс
ru[1]: %(query_count)d запросов за %(sql_time).2f мс
ru[2]: %(query_count)d запросов за %(sql_time).2f мс
ru[3]: %(query_count)d запросов за %(sql_time).2f мс

en: SQL queries from %(count)d connection | SQL queries from %(count)d connections
ru[0]: SQL-запросы из %(count)d соединения
ru[1]: SQL-запросы из %(count)d соединений
ru[2]: SQL-запросы из %(count)d соединений
ru[3]: SQL-запросы из %(count)d соединений

en: Static files (%(num_found)s found, %(num_used)s used)
ru: Статические файлы (найдено %(num_found)s, используется %(num_used)s)

en: Static files
ru: Статические файлы

en: %(num_used)s file used | %(num_used)s files used
ru[0]: %(num_used)s файл используется
ru[1]:  %(num_used)s файла используется
ru[2]: %(num_used)s файлов используется
ru[3]: %(num_used)s файлов используется

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates (%(num_templates)s rendered)
ru: Шаблоны (обработано %(num_templates)s)

en: No origin
ru: Без происхождения

en: Total: %0.2fms
ru: Итого: %0.2fms

en: Time
ru: Время

en: %(utime)0.3f msec
ru: %(utime)0.3f мс

en: %(stime)0.3f msec
ru: %(stime)0.3f мс

en: %(total)0.3f msec
ru: %(total)0.3f мс

en: Elapsed time
ru: Затраченное время

en: %(total_time)0.3f msec
ru: %(total_time)0.3f мс

en: Context switches
ru: Переключений контекста

en: %(vcsw)d voluntary, %(ivcsw)d involuntary
ru: %(vcsw)d намеренных, %(ivcsw)d вынужденных

en: Versions
ru: Версии

en: Hide toolbar
ru: Скрыть панель

en: Hide
ru: Скрыть

en: Toggle Theme
ru: Переключатель темы

en: Show toolbar
ru: Показать панель

en: Disable for next and successive requests
ru: Отключить для последующих запросов

en: Enable for next and successive requests
ru: Включить для последующих запросов

en: Alerts found
ru: Найдены оповещения

en: No alerts found
ru: Оповещения не найдены

en: Summary
ru: Сводка

en: Total calls
ru: Всего вызовов

en: Total time
ru: Общее время

en: Cache hits
ru: Cache хитов

en: Cache misses
ru: Промахи кэша

en: Commands
ru: Команды

en: Calls
ru: Вызовы

en: Time (ms)
ru: Время (мс)

en: Type
ru: Тип

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Keyword arguments
ru: Именованные аргументы

en: Backend
ru: Бэкенд

en: Request headers
ru: Заголовки запроса

en: Key
ru: Заголовок

en: Value
ru: Значение

en: Response headers
ru: Заголовки ответа

en: WSGI environ
ru: WSGI-окружение

en: Since the WSGI environ inherits the environment of the server, only a significant subset is shown below.
ru: Так как WSGI-окружение наследует окружение сервера, ниже отображены лишь те из переменных, которые важны для нужд отладки.

en: Method
ru: Метод

en: Path
ru: Путь

en: Request Variables
ru: Запрос переменных

en: Status
ru: Статус

en: Action
ru: Действие

en: Variable
ru: Переменная

en: Call
ru: Вызов

en: CumTime
ru: КумулВрем

en: Per
ru: ЗаВызов

en: TotTime
ru: ИтогВремя

en: Count
ru: Кол-во

en: View information
ru: View

en: View function
ru: View функция

en: URL name
ru: URL Name

en: No cookies
ru: Нет cookies

en: Session data
ru: Сессия

en: No session data
ru: Нет данных в сессии

en: GET data
ru: GET

en: No GET data
ru: Нет GET данных

en: POST data
ru: POST

en: No POST data
ru: Нет POST данных

en: Setting
ru: Параметр

en: Signal
ru: Сигнал

en: Receivers
ru: Получатели сигнала

en: %(num)s query | %(num)s queries
ru[0]: %(num)s запрос
ru[1]: %(num)s запроса
ru[2]: %(num)s запросов
ru[3]: %(num)s запросов

en: including <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s similar</abbr>
ru: включая <abbr title="Similar queries are queries with the same SQL, but potentially different parameters.">%(count)s похожий</abbr>

en: and <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s duplicates</abbr>
ru: и <abbr title="Duplicate queries are identical to each other: they execute exactly the same SQL and parameters.">%(dupes)s дубликаты</abbr>

en: Query
ru: Запрос

en: Timeline
ru: Временная диаграмма

en: %(count)s similar queries.
ru: %(count)s похожих запросов.

en: Duplicated %(dupes)s times.
ru: Дублируется %(dupes)s раз.

en: Connection:
ru: Соединение:

en: Isolation level:
ru: Уровень изоляции:

en: Transaction status:
ru: Статус транзакции:

en: (unknown)
ru: (неизвестно)

en: No SQL queries were recorded during this request.
ru: Во время обработки этого HTTP-запроса не было записано ни одного SQL-запроса.

en: SQL explained
ru: SQL Explain

en: Executed SQL
ru: Запрос

en: Database
ru: База данных

en: SQL profiled
ru: Профилирование SQL

en: Error
ru: Ошибка

en: SQL selected
ru: Выбранные SQL-запросы

en: Empty set
ru: Ничего, ноль строк

en: Static file path | Static file paths
ru[0]: Путь к статическим файлам
ru[1]: Пути к статическим файлам
ru[2]: Пути к статическим файлам
ru[3]: Пути к статическим файлам

en: (prefix %(prefix)s)
ru: (префикс %(prefix)s)

en: None
ru: Нет

en: Static file app | Static file apps
ru[0]: Приложение, использующее статические файлы
ru[1]: Приложения, использующие статические файлы
ru[2]: Приложения, использующие статические файлы
ru[3]: Приложения, использующие статические файлы

en: Static file | Static files
ru[0]: Статический файл
ru[1]: Статические файлы
ru[2]: Статические файлы
ru[3]: Статические файлы

en: %(payload_count)s file | %(payload_count)s files
ru[0]: %(payload_count)s файл
ru[1]: %(payload_count)s файла
ru[2]: %(payload_count)s файлов
ru[3]: %(payload_count)s файлов

en: Location
ru: Место

en: Template source:
ru: Источник шаблона:

en: Template path | Template paths
ru[0]: Путь к шаблонам
ru[1]: Пути к шаблонам
ru[2]: Пути к шаблонам
ru[3]: Пути к шаблонам

en: Template | Templates
ru[0]: Шаблон
ru[1]: Шаблоны
ru[2]: Шаблоны
ru[3]: Шаблоны

en: Toggle context
ru: Контекст

en: Context processor | Context processors
ru[0]: Контекст процессор
ru[1]: Контекст процессоры
ru[2]: Контекст процессоры
ru[3]: Контекст процессоры

en: Resource usage
ru: Потребление ресурсов

en: Resource
ru: Ресурс

en: Browser timing
ru: Браузерное время

en: Timing attribute
ru: Событие

en: Milliseconds since navigation start (+length)
ru: С начала навигации в мс (+продолжительность)

en: Package
ru: Пакет

en: Name
ru: Название

en: Version
ru: Версия

en: Location:
ru: Адрес:

en: The Django Debug Toolbar has intercepted a redirect to the above URL for debug viewing purposes. You can click the above link to continue with the redirect as normal.
ru: Django Debug Toolbar в перехватил редирект на адрес, указанный выше. Вы можете нажать на ссылку, чтобы выполнить переход самостоятельно.

en: Data for this panel isn't available anymore. Please reload the page and retry.
ru: Данные этой панели больше недоступны. Пожалуйста, перезагрузите страницу и попробуйте ещё раз.
